Kommenteeri

Maksehäired võivad koduta jätta?

Oleme perega üürilepingu lõppemise tõttu uue üürikodu otsingutel. Milline peavalu see uue kodu leidmine olla võib...
Uut üürikodu oleks vaja, sest praegune elukorraldus on keeruline. Lähim vaba lasteaiakoht asub meie praegusest kodust 7 km kaugusel, kuhu meil tuleb igal hommikul bussiga sõita, sest autot me ei oma. Muidu poleks hullu aga mina lahkun kodust 6.30, et jõuda kell 8 töökohta. 

Oleme käinud kortereid vaatamas küll ja on ka neid, mis meile sobiks aga me ei saa neid üürida. Võlgadega juhtub see tore asi, et isikukoodi küsides näitab maksehäireid. Maksehäireks loetakse võlgniku poolt rahalise kohustuse rikkumist. Sealne info pärineb juriidilistel isikutelt, seega olen natuke üllatava olukorra ees. 

Esiteks sellepärast, et inimese maksehäired ei tähenda, et inimesel käesoleval hetkel on tingimata makseraskuseid ja isegi kui tal need oleks, siis oleks võimalik saada üürikorteri osas toimetulekutoetust elamiskulude katmiseks. Ja toimetulekutoetus katkas elamiskulud ära kui üüriturul arvestatakse selle asjaoluga. Ma ettevõtjana võtaks küll arvesse selle, et ma tahan kasumit teenida aga kui ma panen keskmisele eestlasele ülejõu käivaid kohustusi, siis ma lõpetan olukorras, kus maksan ikka peale, sest üüriline ei suuda enda elamiskulusid katta ja toimetulekutoetus elamiskulude katmiseks ei ole piisav. Aga see oleks ju hea kui üürilisel on makseraskused ja saab toimetulekutoetust lisaks, mis katab elamiskulud. 

Teiseks ei arvestata, et kui inimene on võlades ja/või tal on maksehäireid, siis lastega peredel on sissetulek alati olemas. Ütlen ausalt, et minu vaba kasutuslimiit on 1400 eurot ja passiivse sissetulekuna saan hetkel töövõimetoetust ja peretoetusi, lisaks elatisabi ning ma käin ametlikult tööl. Ma saan enda sissetulekut kinnitada aga paraku vaadatakse esimese asjana kohe isikukoodi järi kas maksehäired on. 

Kolmandaks jäävad maksehäireregistrisse lõpetatud maksehäired ülesse 5 AASTAKS! Mida inimene seni tegema peab? 

Ja lõpetuseks ma ei saa aru, miks on vaja üldse maksehäireid kontrollida? Maksehäirete puhul ei saa kindlaks teha, kas inimene on üürivõlglane või mitte. Kui inimene üürib otse omanikult kortereid ja võlgu jääb, siis see info maksehäireregistrisse ei jõua, sest nagu ma eespool mainisin, registris olev info pärineb juriidilistel isikutelt. 

Sellesmõttes on Rendin hea platvorm, et minusugune saaks üürida deposiidivabalt. Ma ei saa lubada endale maksta kolmekordset summat uue üürikodu jaoks. Ma ei saa ületada enda kasutuslimiiti. Samas võimaldaks platvorm ka seda, et nemad kui juriidiline isik saavad üürivõlgnikud vahele võtta ja edaspidi ei saa nende kaudu enam sellised inimesed kortereid üürida. Neil, kes on ausad inimesed maksehäiretest hoolimata ja korteriomanikud, kes soovivad otse oma kortereid üürida, saavad teha seda murevabalt. Eriti kuna arvestada seda, et rahaliste raskuste korral on riigil olemas sotsiaaltoetuste süsteem, mis peaks toetama elamiskulude katmisel. 

Me loodame, et ikka leiame uue sobiva üürikodu. Olen ka lootusrikkalt proovinud ka mõne müügis oleva korteri notariaalsele järelmaksulepingule saada.

Püüan seekord olla vähe pinges ja stressis antud olukorra juures. Aga viimane kord kui korterit otsisime, siis on sobivat üürikodu raske saada. Käid vaatamas aga siis ikka öeldakse, et otsustati kellegi teise kasuks. Praegu on üüriturul eriti keeruline. Sobivaid kortereid on vähe ja need lähevad nagu soojad saiad. Otse omanikult üürides on veel tekkinud järjekorrad ukrainlastest ja need löövad kohe meedias lärmi kui neile korterit üürida ei taheta, sest pole tööd või otsustatakse järsku kodumaale naasta jne. Ja nüüd on uus probleem seoses maksehäiretega isegi kui oled viimased viis aastat kõik üürid ära tasunud. Jah, on olnud olukordi, kus on tulnud üüri hiljem tasuda kui lepingus kirjas. Aga mida sa teed kui koroona tõttu tuleb pikalt kodus olla või pereliikmed kõik järgemööda haiged? Ma ei saanud kolm kuud normaalselt tööl käia ja loomulikult siis kannatab sissetulek. Kahjuks ma ei tohi seaduse järgi raha koguda ega säästudeks kõrvale panna. Vaba raha peab minema võlgade katteks.

Vahepeal tegin endale uue ettevõtte ja tegelen sellega, et mul oleks tulevikus töötasu mida maksta kui töötamisest midagi välja ei tule. Aga see ei tähenda, et korterit üürida saaks nii pea, et maksehäireid ei näitaks. 

Loomult olen ma ettevõtja. Jah, ma tahaks soodsalt üürikodu üürida aga samas ma mõistan ka seda, kes üürib kodu, et kasumit teenida. Olen vaadanud kuidas investoritel läheb, mis mured ja kulud üüriliste võtmisega kaasnevad, eriti siis kui üüriline otsustab pärast lepingu lõpetamist võtmed postkasti panna ja deposiidi viimaseks üürimakseteks jätta. Ma ise püüan ka vastu tulla, et korteri saaks ikka selliselt üle anda, et omanik rahul oleks. Hea koostöö üürilise ja omaniku vahel on väga hea. Praeguse korteri osas on koostöö hästi läinud. Olen isegi volitatud omaniku poolt KÜ koosolekutel osalema. 

Lisa kommentaar

Email again: